Вчера се аплицирани 5.611 вакцини

Од:

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 263.083 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.606 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 5.611 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 458.131 дози вакцини, а ревакцинирани се 195.048 граѓани.

Со последните бројки 48 % од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 42 % од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 36 % од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.

Преку платформата vakcinacija.mk досега за вакцинација се пријавиле 452.093 граѓани.

Би можело да ве интересира

Теренската вакцинација продолжува утре во повеќе населени места

Ана Ололовска

Само 0,02 отсто од граѓаните се заразиле со Ковид-19 по втора доза вакцина, од утре имунизирање и во домашни услови

Ана Ололовска

Во Врање досега вакцинирани 12.006 македонски граѓани со прва доза и 9.392 со втора доза

Ана Ололовска

МЗ: Во земјава вчера вакцинирани 17.085 граѓани

Ана Ололовска

Од понеделник пријавување за вакцинирање против Ковид-19 во домашни услови

Ана Ололовска

Вчера се аплицирани речиси 20 илјади дози вакцини