Васко Довлев го фати крстот во Охрид

Од:

Васко Довлев од Варош го фати крстот што на празникот Водици беше положен во водите на Охридското езеро. Тој беше најуспешен меѓу околу 400 пријавени на манифестацијата со која чиноначалствуваше Митрополитиот Дебарско-кичевски, Тимотеј.

Традицоналното фралње на крстот во Охридското езеро и годинава привлече голем број луѓе на пристаништето во туристичкиот центар.

Одбележувањето на верскиот празник Богојавление-Водици е во организација на Дебарско – кичевската епархија и Општина Охрид.

Поддршка на настанот се и Црвен крст Охрид, нуркачките клубови, здравствените установи, ТППЕ Охрид, СВР Охрид

Би можело да ве интересира

Пецаков: Основот по кој го прогласувавме ништовно решението за градба на хотелот во Лагадин веќе го немаме

Катерина Павлова-Николовска

Костадиновска-Стојчевска: Општина Охрид да ја преиспита изградбата на објект во Лагадин, до конечната одлука таму да нема активности

Ана Ололовска

Извештајот до УНЕСКО за Охридскиот регион е неточен и не одговара на реалната состојба реагираат екологистите

Дојавата за бомба во Судот во Охрид лажна, вработените вратени на работните места

Голем пожар во близина на Охрид

(ВИДЕО) Пендиков: Во Македонија учиме изменета и фалсификувана историја во која Бугарите се фашисти

Орце Костов