Василевски: Никој не ја знаеше режијата, бевме статисти на игра за која не бевме свесни

Од:

Никој не ја знаеше режијата, сите ние бевме статисти на еден фронт играјќи игри за кои не бевме свесни вклучувајќи ме и мене, рече обвинетиот Александар Василевски Нинџа кој беше посочен како главен оперативец на Управата за безбедност и контраразузнавање за извршување на операцијата за „крвавиот четврток“.

Василевски изјави дека поранешниот министер Спиро Ристовски и генералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски биле оние кои ги контролирале водачите на протестите, Борис Дамовски, Владо Јовановски, Богдан Илиевски и Игор Дурловски.

Василевски повтори дека целата операција се водела од оперативниот штаб сместен на осмиот кат од штабот на ВМРО-ДПМНЕ каде бил и тогашниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков.

– Никој не го посакуваше тоа што се случи на 27 април. Тоа беше хорор кој јас го доживеав, го споделив со Јавното обвинителство, а денеска го споделувам со македонската и меѓународната јавност со цел Македонија да оди напред, рече Василевски.

Обвинетиот исто така кажа дека дел од инволвираните во случајот добиле финансиски средства за водење на процесот околу 27 април.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Нинџа: Од штабот на ВМРО-ДПМНЕ се издаваа наредби за 27 април, ми се закануваа дека ќе завршам како Крпач

Ана Ололовска

Нинџа: „27 април“ ќе се случеше во декември, ако ДИК одлучеше во полза на опозицијата

Ана Ололовска

Обвинетите за „27 април“ бараат укинување на првостепените пресуди

А1он

Вишото ЈО ги оквалификува како неосновани жалбите на одбраната на обвинетите за ,,27 април”

Ана Ололовска

Последен ден од јавната седница пред скопска Апелација за „27 април“

Ана Ололовска

Укинување на пресудата и враќање на постапката бара одбраната на обвинетите за „27 април“

Ана Ололовска