Вакцинација во Србија: Околу 2500 македонски државјани излегле преку Табановце во текот на ноќта и утрово

Од:

Околу 2.500 македонски државјани излегле од државата преку граничниот премин Табановце од полноќ до 11 часот, соопштија денеска од МВР.

– Во периодот од 00:00 до 11:00 часот на 05.06.2021 на ГП Табановце влез оствариле 805 македонски државјани, а излез оствариле 2.449 македонски државјани. Во истиот период влез оствариле 2.468 странски државјани, а излез оствариле 794 странски државјани- соопштија од МВР.

Дел од граѓаните кои излегуваат од државата заминуваат за ревакцинација во соседна Србија.

Би можело да ве интересира

Прва доза вакцина вчера примиле 3.263 граѓани

Ана Ололовска

Прва доза вакцина вчера примиле 2.683 граѓани

Ана Ололовска

На преминот Табановце за влез во Македонија се чека 20 минути

Ландов

На Табановце за влез во земјава се чека по 20 минути

Забавен процесот на вакцинација, Филипче најавува 600 илјади вакцини до крајот на јуни

Кристијан Ландов

Редици во Белград и во Ниш, илјадици Македонци на вакцинација

Катерина Павлова-Николовска