Уште еден Македонец се искачи на Монт Еверест

Од:

Здравко Дејановиќ на 27 јули годинава стана првиот Македонец што го искачи вториот највисок планински врв во светот К-2 на Хималаите.

Станува збор за еден од најопасните и најсмртоносните врвови што досега го искачиле само 300 алпинистите од целиот свет, пренесе Канал 5.

Дејановиќ вели дека искачувањето на К-2 за него било и физички и психичко понапорно отколку искачувањето на Монт Еверест.

Претходно покрај битолчанецот Димитар Илиевски на врвот на светот се искачија кардиологот Сашко Кедев и Илина Арсова.

Би можело да ве интересира

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

Татјана Ташкова

Александар Кирковски успешно се искачи на алпскиот врв Вајсхорн

Првата црна жена Африканка што го освоила Монт Еверест

Ана Ололовска

Јубилеј – 30 години од освојувањето на Монт Еверест од првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато

Ана Ололовска

Leave a Comment

thirteen − eleven =