Македонец ќе го освојува најопасниот врв на светот – К2

Од:

Здравко Дејановиќ има намера да стане првиот Македонец кој се искачил на најопасниот и втор по височина врв на светот К2 висок 8,611 метри.

Тој утре патува за Пакистан од каде ќе започне повеќемесечната експедиција за освојување на врвот К2.

„Голема чест е да се искачиш на еден од најтешките врвови во светот. Жалам што немам поддршка од државата и што ќе морам сам да заминам на овој тежок потфат. Досега од балканот врвот К2 го имаат искачено само двајца од Словенија и еден Хрват“, рече Дејановиќ на денешната средба со новинарите.

310714300866006595288198935256n

„Имаше обиди и за други експедиции од Србија кои завршија неуспешно со трагични последици и жртви бидејќи условите за искачување се исклучително тешки. Врвот е опкружен со мраз и слаба видливост. Имав добри подготовки со мојот пријател Слободан Соколовски кој е експерт по алпинизам“, додаде тој.

Првото искачување на К2 врвот бил во далечната 1956 година. Потоа следи период од 23 години кога никој во светот не успеа да ја совлада дивината на Хималаите во регионот Каракорум кој се наоѓа на Пакистанско – Кинеската граница.

zdravko2

Би можело да ве интересира

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

Татјана Ташкова

Александар Кирковски успешно се искачи на алпскиот врв Вајсхорн

Првата црна жена Африканка што го освоила Монт Еверест

Ана Ололовска

Јубилеј – 30 години од освојувањето на Монт Еверест од првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато

Ана Ололовска

Leave a Comment

seventeen − four =