Уште еден измамник успеал од затвор да земе брз кредит на туѓо име

Од:

Уште еден затвореник, 30-годишен стружанец кој издржувал казна во штипскиот затвор, успеал со измама да прибави туѓи лични податоци, по што успешно подигнал брз кредит, исто како и двајца други осуденици кои претходно беа откриени, соопшти полицијата.

„СВР Охрид поднесе кривична пријава против П.С.(30) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела ,,измама“ и ,,злоупотреба на лични податоци“. Тој, во периодот февруари -април оваа година, кога издржувал казна затвор во Казнено – поправната установа Затвор – Штип, преку лажен „Фејсбук“ профил остварил контакт со Г.П. од Охрид и доведувајќи го во заблуда, го убедил да обезбеди валидни лични податоци и документи од трето лице, кои подоцна ги злоупотребил за подигнување кредит од финансиско друштво кое се занимава со издавање брзи кредити“, се вели во полициското соопштение.

Случајот првпат беше откриен минатиот месец, кога двајца затвореници, исто така од штипскиот затвор, беа фатени во измама направена на речиси ист начин.

Би можело да ве интересира

Приведена лекарка во Куманово поради сомнение за примање поткуп и злоупотреба на службена положба

А1он

Пронајден хероин во Гевгелија, приведени пет лица

А1он

Пронајден кокаин, приведен дилер од Куманово

А1он

Средба на Спасовски со регионалниот директор за Југоисточна Европа на Глобална иницијатива против транснационален организиран криминал

А1он

Фатен разбојникот кој крадеше златен накит на штипјанки

А1он

Нападнат и ограбен кумановец

Ана Ололовска