Измамници од затвор земале брзи кредити на име на охриѓанец

Од:

Двајца затвореници од Штип и од Свети Николе успеале да подигнат неколку брзи кредити, користејќи ги податоците на охриѓанец, кои претходно ги дознале преку измама.

„СВР Охрид поднесе кривична пријава против П.С.(30) од Штип и П.Т.(41) од Свети Николе, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. Пријавените, во текот на ноември и декември 2020 година, додека издржувале казна затвор во Казнено- поправната установа Затвор – Штип, оствариле контакт со жител од Охрид и доведувајќи го во заблуда ги обезбедиле неговите лични податоци и документи. Подоцна, со тие податоци подигнале брзи кредити од неколку финансиски друштва, а примопредавањето на парите го вршеле преку посредник. На овој начин, пријавените се стекнале со противправна имотна корист од 100.000 денари,“ се вели во полициското соопштение за случајот.

Би можело да ве интересира

36-годишен маж вознемирувал малолетничка: И покажувал недолични фотографии и ја допирал

Пронајдени тела на двајца мигранти, едниот малолетник

Катерина Павлова-Николовска

Мицкоски: Јавното Обвинителство да поднесе кривична пријава за злосторничко здружувањe

МВР: Категорично ги отфрламе невистините пласирани од ВМРО-ДПМНЕ

Пронајдени девет мигранти од Индија во скопско возило кај Богородица: Возачот побегнал совозачот приведен

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Началници, командири и полицајци блиски до Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани во изборната кампања

Катерина Павлова-Николовска