Улични кучиња трчаат низ болницата во Кичево, каде лежат и болни од коронавирус

Од:

Улични кучиња со часови трчале низ ходниците од Општата болница во Кичево, на приземјето каде што е приемниот оддел за пациенти. Наместо вработените кои се задолжени да го одржуваат редот во болницата, пациент бил приморан да ги избрка кучињата надвор. Од фотографиите се гледа како кучињата слободно се шетаат низ ходниците на болницата во Кичево.

„Не знам како влегле, јас ги затекнав внатре. Едвај ги избркав. Никој од вработените не преземаше мерки“, вели пациентот за „A1он“.

Во истата болница со месеци се примаат и хоспитализираат и пациенти заразени со коронавирусот. Заразените, меѓу кои има и тешки случаи, се третираат на вториот кат во болницата.

„А1он“ се обиде да добие став и од Општата болница во Кичево за тоа кој ги пропушта кучињата во ходниците, но никој не одговори на повикот.

Би можело да ве интересира

Филипче: Помина времето на криминални зделки во здравството, Клинички го градиме во транспарентен процес,

Жарко Настоски

Филипче: Се очекува до крајот на месецов да стигнат и другите вакцини и да почне масовното вакцинирање на населението, 95 илјади се пријавени

Ана Ололовска

92,5% помалку заболени од сезонски грип во однос на претходната година

Ана Ололовска

Вакцинацијата почнува во среда, први ќе се вакцинираат здравствените работници од инфективната клиника

Ана Ололовска

МЗ: Успешноста на лекување на детските малигноми е над 80 отсто на Детската клиника, се применуваат современи терапевтски протоколи

Ана Ололовска

Филипче не го пријавил нелегалниот царски рез во Битола на Инспекторат оти постапувале полицијата и Обвинителството

Маја Илиевска-Пачемска