Улицата „Никола Карев“ пуштена во сообраќај со нов простор за велосипедистите

Од:

Екипите на Град Скопје деновиве ја завршија реконструкцијата на коловозот на улица „Никола Карев“ кај Железничка станица.

Реконструкцијата на потегот од крстосницата со булевар Кузман Јосифовски Питу до крстосницата со булевар 3-та Македонска Бригада, опфати целосна обнова на асфалтот на улицата, во должина од 510 метри, направена е нивелација на сливниците и атмосферските шахти, како и замена на оштетените рабници. Во тек е целосната репарација на тротоарите, информираат од Град Скопје.

„На улицата Никола Карев од четирите постојни сообраќајни ленти сега се направени три со што е обезбеден простор за велосипедистите.

Со пробивањето на улицата Есенинова, реконструкцијата на оваа сообраќајница, па преку улицата Беласица, Град Скопје прави поврзување на трите општини Кисела Вода, Центар и Гази Баба, а патувањето на возилата од булевар Борис Трајковски до клучката Континентал се очекува да биде скратено за повеќе од 10 минути“, се вели во соопштението на Град Скопје.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Освен скандалозната набавка на скала, истата фирма набавува спортска опрема за министерството на Шекеринска

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Скопје доби уште еден уреден зелен сквер – кај Млин Балкан

Ана Ололовска

3.057 граѓани аплицирале за субвенции за велосипед во Град Скопје, повикот е затворен

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Не е спорна потребата за противпожарна скала, спорно е што е два пати поскапа од таа во Загреб

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Нелоски: Шилегов платил над 1.7 милиони евра за противпожарно возило, истото во Загреб е двојно поевтино

Ана Ололовска

Симоновски: Купувањето на противпожарната скала е неопходно, набавена е по направена анализа

Ана Ололовска