УЈП влезе и во МПЦ ?

Од:

„Инспектори на Управата за јавни приходи минатата недела го проверувале финансиското работење на неколку храмови и институции на Македонската православна црква, објави порталот Press24, повикувајќи се на црковни извори.

Ненајавени инспекторите, пишува порталот, се појавиле во Соборниот храм, свеќоливницата и уште неколку цркви во скопско. Прибирале податоци за статусот на сите лица кои биле во хрмовите, а за кои претпоставувале дека се ангажирани од МПЦ. Инспекторите побарале увид и во документацијата, поврзана со црковните предмети кои се продаваат во храмовите.

Во УЈП, изјавиле дека секоја акција на инспекторите е даночна тајна, Македонската православна црква, и верските институции пишува порталот, не се дел од системот на фискално работење.

Би можело да ве интересира

УЈП го следи случајот со текстилната фабрика „Баргала“, контролата е при крај

Ана Ололовска

Лукаревска: Изречени се повеќе од 400 глоби за неиздавање фискални сметки

Ана Ололовска

УЈП правела техничко доусогласување, ќе се исплатат и останатите средства од „Мој ДДВ“ за првото тримесечје

Ана Ололовска

Државната помош за февруари и март ја злоупотребиле 181 работодавач, не дале плати на 753 вработени

Ана Ололовска

На 31 мај истекува рокот за потврда или корекција на даночни пријави

Барањето за исплата на плати за февруари и март поставено на платформата на УЈП, работодавачите до 30 април да го поднесат на е-даноци

Ана Ололовска

1 comment

stojko 11/06/2012 - 15:19 at 15:19

Nema sansi!. MPC se zastiteni kako mecki u suma. Ova e samo za pred javnost, po minato mesecniot masoven progon i apsenja na monasi, monahinji i vernici od POA.

Reply

Leave a Comment

twenty − one =