Уапсени двајца млади штипјани кои превезуваа 23 мигранти од Сирија

Од:

Двајца 18-годишни штипјани се приведени бидејќи превезуваа 23 мигранти од Сирија меѓу кои имало и 10 малолетници. Мигрантите се откриени во Велес откако товарното возило „форд“ излета од патот и падна во ископ.

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека вчера околу 20.05 часот на автопатот А1 возачот А.И. од селото Стар Караорман не застанал на знакот на полициските службеници по што влегол во Велес и на ул.„8 Септември“ излетал од патот и паднал во ископ. Притоа, со повреди се здобил еден малолетник, кој е пренесен во болницата во Велес. При приведувањето, А.И. физички нападнал полициски службеник.

По наредба на јавен обвинител, увид извршила екипа од СВР Велес, а по целосно документирање на случајот се најавуваат соодветни пријави.

Би можело да ве интересира

Европол: Уапсени 19 членови на групата што криумчарела мигранти

Учесник во сообраќајка превезувал мигранти, странците избегале од местото на несреќата

А1он

Приведен криумчар на мигранти кај Демир Капија

А1он

За криумчарење мигранти во Грција уапсени и притворени државјани на Македонија

Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени осум лица од Сирија

А1он

Пронајдени 10 мигранти од Сирија во возило на автопатот Куманово – Крива Паланка