Тројца малолетници ограбувале низ Кочани, осомничени за над 30 кражби

Од:

Тројца малолетници од Кочани се приведени откако нападнале сограѓанин и го оргабиле.

– Со малолетниците бил извршен службен разговор во полициска станица во присуство на јавен обвинител, претставник од Центарот за социјални работи и адвокат, по што, по насока на јавен обвинител, против нив е поднесено известување до ОЈО поради сомнение за сторено кривично дело “разбојништво” по член 237 од Кривичниот законик, информираше Министерството за внатрешни работи.

Како што соопшти МВР, тројцата малолетници се сомничат дека во претходниот период извршиле повеќе од 30 кривични дела “кражби”, “тешки кражби”, “тешки кражби на дрзок начин”, “разбјнички кражби” и “разбојништво”.

Би можело да ве интересира

Со автомобил удрил во маса на која седела жена и нејзиното семејство, потоа настанала тепачка

Загина велосипедист, уапсен возачот на камионот кој го удрил

Мароканец украл камион, полицијата го фати кај Лојане

Тинејџери предивикале сообраќајна несреќа, осуммина повредени

Катерина Ѓуровски

Две несреќи со трагични последици: загинаа возач на камион и на мопед

За насилникот кој злоставуваше малолетничка се бара притвор, немала ни 15 години

Катерина Ѓуровски