ВИДЕО: Триесетдневен притвор за Катица Јанева

Од:

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева е во истражниот затвор “Скопје” во Шуто Оризари.

dobivaj vesti na viber

Судија на претходна постапка ѝ определи 30 дневен притвор во истрагата за случајот “Рекет” како третоосомничена. Таа има право на жалба преку нејзините адвокати до кривичниот совет.

Притворот го побара Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Јанева е сомничена дека ја злоупотребила службената положба и овластување и влијаела за поповолна позиција на осомничениот Орце Камчев во предметот “Империја”. Таа беше уапсена попладнево и беше извршен претрес и беа одзмени предмети, меѓу кои и компјутерот од СЈО.

Во притвор за истиот случај веќе втор месец се осомничените Бојан Јовановски и Зоран Милевски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Јанева: Не знам кога ме снимал Боки, јас снимката ја видов во Обвинителството

Ландов

Катица Јанева: Трпев многу влијанија од политичките партии за разни одлуки, ме сметаа за провинцијалка која не знае право

Кристијан Ландов

„Жената лута“ рече Камчев за Катица Јанева која го праша: Точно ли е дека „Стопанска банка Битола“ е пералница на пари?

Кристијан Ландов

Катица Јанева дофрла за Камчев додека дава исказ: Човекот халуцинира, поарно да чита

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Катица Јанева и Боки 13 заедно во судница, Камчев ја повлече тужбата против Милески-Кичеец

Кристијан Ландов