ВИДЕО: Три години затвор за Сашо Мијалков и Мендух Тачи

Од:

Три години затвор за поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков. Судечкиот совет составен од судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани и тројца поротници ги осуди на казна затвор од 3 години и два месеци години лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими на казна затвор од 4 години и 6 месеци. Поранешните членови на ДИК, Сашо Срцев, Влатко Сајковски и Анета Стефановска добија на казни од 3 години за незаконското поништување на гласањето на локалните избори во Струмица во 2013 година поради политичко влијание.

dobivaj vesti na viber

„Никој нема право да ја узурпира правната држава за интереси на поединци и групи”, рече судијата Огнен Ставрев при изрекувањето на пресудата. Судијата рече дека е нанесена штета врз изборната волја на граѓаните.

Тие со умислена повреда ги сториле кривичните дела, рече судијата при изрекекувањето на пресудата.

Во предметот беа обвинети и 5 управни судии, но Апелациониот суд ги спаси од кривичен прогон. Првото рочиште за овој предмет се одржа на 24 април 2018 година.Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев за незаконското поништување на гласањето на локалните избори во Струмица во 2013 година поради политичко влијание.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Дума и Кондарко повторно сведочеа во „Титаник 2”

Ана Ололовска

Продолжува судењето за „Титаник“

Катерина Павлова-Николовска

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов