Тодор Петров бара Уставен да ја преиспита одлуката за избор на Талат Џафери

Од:

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес поднел иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на легитимноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.

dobivaj vesti na viber

– Денес поднесов иницијатива до Уставниот суд и сметам дека сè додека Уставниот суд не се произнесе за поништување на одлуката за избор на претседател на Собранието, Талат Џафери нема никаков легитимитет лажно да се претставува како претседател на Собранието бидејќи неговиот, јас не велам избор, прокламација на неопределен број пратеници е извршен во спротивност со Уставот, Законот за Собранието и Деловникот на Собранието, изјави Петров за Телевизија Нова.

Според него, прекршени се голем број на одредби од Уставот, законите и Деловникот на Собранието за што може да се покрене и кривична одговорност.

Би можело да ве интересира

Стојаноска: Џафери се изживува со пратениците

Џафери: Извини брат, јас ќе поднесам лични навреди, но да се погледнат во огледало и оние што ме обвинуваат

Орце Костов

Мицевски : Во последните 5 години Собранието е машина за гласање на криминалните зделки на СДСМ и ДУИ

Џафери ја извади од фиока својата интерпелација: Пратениците ќе гласаат за недоверба на собранискиот спикер

Орце Костов

СДСМ: Доста беше театар во Собранието, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се фатат за работа

Мицевски: Етичкиот кодекс не постои, СДСМ го оправда однесувањето на Џафери

Катерина Павлова-Николовска