Тетово: до 17 часот гласале над една третина од запишаните избирачи

Од:

Од 84.454 граѓани со право на глас во Општина Тетово до 17 часот 33,72 отсто го оствариле своето гласачко право што претставува најголем одѕив од сите шест тетовски општини. Општина Јегуновце со 32 отсто има сличен процент на излезност, додека останатите општини бележат под 30 проценти на граѓани кои гласале.

Општина Теарце има одѕив од 29,70 отсто, додека Брвеница има 28,61 процентна излезност на граѓаните на вонредните парламентарни избори.

Боговиње и Желино се општините со најмалку граѓани кои досега гласале. Во Боговиње има 27,55 отсто излезност, додека во Желино одѕивот на гласачи е 23,13 проценти.

Би можело да ве интересира

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

А1он

34-годишен тетовец доби 30 дена притвор, полицајците во долната облека му нашле 45 грама марихуана

А1он

Полицијата ќе им укажува на угостителите за почитување на одлуките за заштита од ширење на „Kовид-19“

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Кажи, кажи либе Стано“ – отец Предраг од Тетово пее како Павароти

А1он

Тетовската библиотека со редовно работно време

Ана Ололовска

Приведени 26 танчерки кои работеле во угостителски објект во Тетово

А1он