Тетовец доби кривична пријава, градел викендичка на државно земјиште кај Попова Шапка

Од:

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Р.(43) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправно градење“.

„Во текот на 2020 година, на Попова Шапка, на место викано „Јелак“, пријавениот во својство на инвеститор без да поседува соодветна документација изградил викенд куќа на државно земјиште. На 11.01.2021, овластени службени лица од Попова Шапка на наведеното место забележале градежни работници како изведуваат градежни работи“, велат од полицијата.

Истиот ден, увидна екипа при СВР Тетово извршила увид на местото на настан, за што била изготвена документација.

Би можело да ве интересира

Со ратрак евакуирани група млади од Попова Шапка

Катерина Павлова-Николовска

Кривична пријава за бесправно градење во Центар Жупа

А1он

Кривична пријава за дебарчанец кој на парцела на МПЦ изградил дивоградба

А1он

Татко и ќерка од Косово граделе осум дивоградби во Маврово

А1он

30 лица се изгубиле денеска на Попова Шапка, тројца се повредени

Ана Ололовска

Полициски службеници спасија девет лица кои се изгубиле на Попова Шапка

Ана Ололовска