Тепачка во полициска станица: Двајца стружани нападнаа познаник и полицајци

Од:

Основното јавно обвинителство Струга поднесе предлог за определување мерка притвор против двајца осомничени од селото Велешта, за кои постои основано сомнение дека сториле кривични дела спречување на службено лице во вршење службено дејствие и напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста, извести ОЈО.

„Двајцата осомничени 32-годишници, на 16 септември по полноќ, влегле во полициската станица во Струга додека друго лице поднесувало пријава против нив и со спреј-солзавец почнале да го прскаат пријавителот во присуство на неколкумина полициски службеници. Веднаш потоа осомничените ги нападнале и полицајците, започнале да ги влечат и да се обидуваат да им го одземат службеното оружје. Двајцата осомничени биле совладани, но продолжиле упорно да се обидуваат да се ослободат и да побегнат од станицата. Имајќи ја предвид дрскоста со која бил извршен нападот во полициска станица, околностите кои укажуваат на опасност од бегство и можноста да го повторат делото, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Струга достави предлог за определување мерка притвор“, тврдат од ОЈО.

Би можело да ве интересира

„Кучиња се дават во крв додека некој се радува на победа“: Помеѓу Охрид и Струга изграден ринг за борби

Орце Костов

Немоќен малолетник од Струмичко пронајден во Струга, ќе биде предаден на семејството

Тројца пожарникари повредени од струен удар при гасење пожар на покрив од куќа во струшко

Катерина Ѓуровски

Струшкиот суд останува без судија кривичар

Жител на Луково пронајден мртoв во близина на деловен објект во селото

Горан Наумовски

Забранета водата за пиење во Струга