Тајани: Името може да се реши и Македонија да почне преговори со ЕУ

Од:

Претседателот на Европскиот Парламент Антонио Тајани оценува дека има можност Република Македонија да го реши спорот за името и да ги почне наскоро преговорите за членство во ЕУ.

– Поранешна југословенска Република Македонија има постигнато значаен напредок и јас сум оптимист во однос на двете прашањата и спорот за името и за можноста наскоро да ги отвори пристапните преговори, вели Тајани прашан дали оваа е добра година за земјата да го реши спорот и конечно да ги почне преговорите.

Во интервју за порталот New European Balkans во пресрет на неговата официјална посета на Србија најавена за утре.

Би можело да ве интересира

Мечот Италија-Турција во Рим на отворањето на Европското првенство ќе се игра со гледачи

Жарко Настоски

Освен од бугарските пратеници од десницата, широка поддршка за С. Македонија во ЕП

Ана Ололовска

Дебата во Европарламентот за С. Македонија и регионот

Ана Ололовска

ЕП утре ќе расправа за годишниот извештај за С. Македонија, бугарските европратеници нема да ги поддржат амандманите за непримерно однесување на Софија

Ана Ололовска

ЕП ја одобри програмата „ЕУ за здравје“ со буџет од 5,1 милијарди евра

Ана Ололовска

Захарова: Европарламентарците самите го понижуваат Борел, а не Москва

Ана Ололовска