(ВИДЕО) Тачи: Кандидат од власта би бил прифатлив за ДПА

Од:

„За ДПА прифатлив кандидат за претседател би бил доколку доаѓа од Владата, со цел да се нормализира состојбата во државата“,рече Мендух Тачи, лидерот на ДПА по средбата со премиерот Зоран Заев.

Тачи вели дека на маса биле неколку предлози,но дека е рано да се зборува за конкретен предлог.

„Сметаме дека е важно таа личност да продолжи по патот кој е започнат – работа на функционални институции,отварање на преговорите со ЕУ, процесот за прием во НАТО“, рече Тачи.

Претходно Заев имаше средба и со Беса Алтернатива.

„Натпартиска личност со интегритет, отколку партиски член е поприфатлив профил на претседателски кандидат за Беса Алтернатива“, изјави Африм Гаши по завршувањето на средбата со премиерот.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На Беса ѝ пропадна акцијата за пречек на печалбарите на Табановце

Габриела Димковиќ-Мишевска

Движење Беса: Реконструкцијата е рециклирање неспособен кадар

Ана Ололовска

Касами: Во Берлин не ја добивме посакуваната вест, Заев веднаш да ги распише ветените избори

Актуелниот претседател на Малави освои нов мандат

Комплетиран кабинетот на претседателот Пендаровски

Ана Ололовска

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

Ана Ололовска