Таблети за ученици од социјално загрозени семејства во Ресен

Од:

Учениците од социјално загрозени семејства кои наставата ја следат онлајн, денеска добија таблети од Општина Ресен.

dobivaj vesti na viber

Градоначалникот Живко Гошаревски 15-те таблети, како и хигиенски средства и средства за дезинфекција, донација од општината, ги распредели по училиштата.

– Грижата за учениците и образованието и натаму останува врвен приоритет за Општина Ресен. Секој ученик од нашата општина заслужува подеднаков пристап до квалитетно образование. Општина Ресен ги повикува сите општествено одговорни компании да покренат вакви хумани акции, бидејќи општествената одговорност не е трошок, туку инвестиција, подвлече градоначалникот.

Општина Ресен, додаде тој, води грижа за најмалите, постојано се врши дезинфекција во училиштата каде што се одвива настава со физичко присуство.

Дел од учениците од социјално загрозени семејства на почетокот од учебната година добија таблет-компјутери, донација од општествено одговорни компании

Би можело да ве интересира

„На образованието му треба сериозно проветрување од насилници“

Ана Ололовска

Шаќири: Квалитетно високо образование создава генерации кои ќе умеат да се носат со предизвиците

Горан Наумовски

Свидетелства повторно нема, ќе добијат само учениците со итна потреба кои ќе се селат во странство

Кристијан Ландов

Независниот академски синдикат го поддржува штрајкот на СОНК

Влада: Платите во образование зголемени од 3.200 до 6.400 денари

Шкријељ: Наставниците да се водат од интересите на децата, ВМРО-ДПМНЕ да престане со партизација на штрајкот