Свештениците вршат водосвет во домовите на граѓаните во Пијанец

Од:

Во духот на христијанската традиција во Делчево со посета на домовите на семејствата, свештениците при црквата Успение на Пресвета Богородица го започнаа велигденскиот водосвет. Оваа пракса, како што истакнува протоереј Александар Васев се прави се до Велигденските празници.

-По започнувањето на Велигденските пости во нашиот крај, обичај е да се посетуваат православните домови на граѓаните. Водосветот се врши со светење вода со спомнување на имињата на членовите на семејствата за здравје во домовите. Освен тоа ова е период во кој во првите пет недели од постот, односно секој петок во првите пет седмици се одржува и посебна служба наречена Акатист на Пресвета Богородица, вели Васев.

За време на овие служби, додава делчевскиот протоереј, се врши и петтолебие.

-За петтолебието христијаните подготвуваат пет лепчиња со квасец, но без зејтин, исто така и шише вино, при што на ливче ги запишуваат имињата на семејството и тој чин на средината во црквата се извршува овој чин, додава Васев.

Во периодот на Велигденските пости како што велат од црквата Успение на Пресвета Богородица, освен богослужбите во недела и за празници, богослужби ќе се служат и во среда и петок. Велигденскиот пост трае 40 дена од Прочка до Велигден до кога ќе трае и водосветот во домовите на граѓаните.

Би можело да ве интересира

Концерт на Даниела Мартиновиќ во рамки на „Делчевско лето 2019“

Ана Ололовска

Започна пријавувањето за вториот ноќен турнир во кошарка во Делчево

Ана Ололовска

Боларис: Може да се најде решение и за црковното прашање

Ана Ололовска

Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица

Патријарх Вартоломеј: Во духот на љубовта и единството го разгледуваме барањето на црквата во Северна Македонија

Ана Ололовска

СПЦ подготвува стратегија за продолжување на дијалогот со МПЦ

Ана Ололовска