ВИДЕО: Суспендиран советникот на Чулев кој нападна началник, МВР му поднесе и кривична пријава за насилство

Од:

Зоран Ѓорѓиевски, советник во Кабинетот на техничкиот министер Наќе Чулев, доби кривична пријава од Одделот за внатрешна контрола при МВР за нападот на началникот на Единицата за безбедност во сообраќај во СВР Тетово, Зоран Талев, во текот на изборниот ден.

Дополнителната заменик-министерка, Славјанка Петровска, вели дека министерството ги завршило проверките и констатира дека советникот сторил кривично дело насилство.

Пријавата против Ѓорѓиевски е веќе поднесена до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал, односно, Одделението за гонење на сторени кривични дела од лица со полициски овластувања. Истовремено, според Петровска, против државниот советник Ѓорѓиевски е поведена постапка за утврдување на дисциплинска одговорност и истиот ќе биде суспендиран од работното место до завршување на дисциплинската постапка во МВР.

Инаку, инцидентот кој се случи на изборниот ден во Тетово, започна со вербална расправија, па продолжи со физичка пресметка, која се гледа и од објавените видео снимки. Освен физичкиот напад, во снимка до која дојде „А1он“ од инцидентот меѓу Зоран Ѓорѓиевски, советник во Кабинетот на техничкиот минситер Наќе Чулев, и началникот на Единицата за безбедност во сообраќај во СВР Тетово, Зоран Талев, се слушаат вербални закани, навреди и пцости од советникот на Чулев кога го напаѓа командирот.

Советникот Ѓорѓиевски ѝ е познат на јавноста и по инцидентот кој го предизвика кога во Македонија беше воведен полициски час. Тогаш, тој се закануваше на полициски службеник кој го сопре на контрола и му побара дозвола за движење. Тогаш, Ѓорѓиевски спротивно на своите овластувања, му издаваше и наредби на службеникот, посочувајќи му дека ако не го послуша, ќе трпи последици.

Но, Ѓорѓиевски досега не е казнет за тој инцидент, а од Кабинетот на Чулев тврдеа дека Одделот за внатрешна контрола не утврдила одговорност кај советникот. Тие додаваа дека му посочиле на советникот во иднина на внимава на своето однесување.

Би можело да ве интересира

Приведена е жена која се барала со потерница за 12 години затворска казна

А1он

Прекршочни пријави за лажно повикување полиција – казни од 100 до 400 еврa

Ана Ололовска

Приведен крадец во Гостивар

Ана Ололовска

Приведено лице од Скопје барано со потерница

Ана Ололовска

Приведен крадец од Скопје

Ана Ололовска

МВР: Запленета дрога во вредност од околу 200.000 евра, пресечен меѓународен транспорт од Албанија за Грција

Ана Ололовска