Судот одлучи, нема мерки за претпазливост за Груевски

Од:

Судијата на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за спроведување мерки на претпазливост за Никола Груевски, Тони Трајковски и Миле Јанакиевски, осомничени во процесот „ТНТ“, соопшти Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Груевски по распитот кажа дека СЈО работело по нарачки од Зоран Заев, па ќе имало обиди да го малтретираат повторно да доаѓа на суд, иако, како што кажа, немал никаква вина.

Судот исто така соопшти дека Специјалното јавно обвинителство има право во наредните 24 часа да поднесе жалба на одлуката која ја донесе судијата на претходна постапка.

Би можело да ве интересира

Можно е замрзнување на имотот и блокирање на сметките на Груевски во странство

Кристијан Ландов

Груевски отворил фирма, ќе развива бизнис во Унгарија

Жарко Настоски

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов

Груевски за плацовите на Водно: Нема докази, ништо не сум купил или продал

Жарко Настоски