Судиите им ги одбија жалбите на Ќосето, Нинџа и Кољо да излезат од притвор

Од:

Обвинетите за настаните од 27 април, Александар Василевски Ниџа и Никола Митровски Кољо и Горначе Ангелов Ќосето остануваат во притвор, потврдија од скопска Апелација за „Макфакс“.

Судиите од второстепениот суд не им ги прифатиле жалбите за да се баранат од слобода и ги потврдиле решенијата на кривичниот суд.

Нинџа пред судиите во скопска Апелација образложи дека имал семејни причини, поради кои, беше недостапен на органите на прогонот и дека во моментот кога добил дете требало да биде уапсен. Половина година откако МВР по него распиша потерница , Нинџа ѝ се предаде на полицијата и заврши во притвор во истражниот затвор во Шуто Оризари.

Никола Митровски Кољо на јавната седница во скопска Апелација рече дека чувствува вина што за време на „крвавиот четврток” влегол во Собранието и дополни дека ако обвинителката има цврсти докази, тој е подготвен да одговара за тоа што го направил.

Обвинетите Ниџа, Кољо и Ќосето се дел од 33 обвинети на кои им се суди за терористичко загрозување на уставниот поредок и за помагање.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Нинџа: Од штабот на ВМРО-ДПМНЕ се издаваа наредби за 27 април, ми се закануваа дека ќе завршам како Крпач

Ана Ололовска

Нинџа: „27 април“ ќе се случеше во декември, ако ДИК одлучеше во полза на опозицијата

Ана Ололовска

Обвинетите за „27 април“ бараат укинување на првостепените пресуди

А1он

Вишото ЈО ги оквалификува како неосновани жалбите на одбраната на обвинетите за ,,27 април”

Ана Ололовска

Последен ден од јавната седница пред скопска Апелација за „27 април“

Ана Ололовска

Укинување на пресудата и враќање на постапката бара одбраната на обвинетите за „27 април“

Ана Ололовска