Струмичанец шверцувал мигранти од Турција

Од:

На 9.9.2022 во 21 часот на автопатот Демир Капија – Неготино, кај наплатна рампа Демир Капија, од полициски службеници од полициската станица за граничен надзор „Михајлово“ било сопрено патничко возило „мерцедес Ц 200“, со струмички регистарски ознаки, управувано од Б.М.(26) од Струмица.

dobivaj vesti na viber

При извршена контрола во возилото било констатирано дека во него се превезувале Б.С.(22), М.М.(23) и Д.М.(27), сите од Р.Турција, кои немале уредни патни исправи.

Од извршената проверка било констатирано дека тие немаат остварено влез во државата на официјален граничен премин.

Сите четворица биле приведени во Полициската станица Неготино за понатамошна постапка, а по целосно документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Би можело да ве интересира

Во Белград приведени десетици мигранти

Спасените 483 мигранти кај Крит привремено сместени во брод закотвен на пристаниште

А1он

ИОМ: Повеќе од 50 илјади мигранти загинале од 2014 година

Митаракис бара ЕК итно да интервенира за релокација на спасените 400 мигранти јужно од Крит

Акција за спасување на брод со околу 500 мигранти кај Крит

А1он

Скопјанец шверцувал мигранти од Сирија и Пакистан

Горан Наумовски