Стојановска: Македонија е заложник на мафијашите и подземјето контролирани од Спасовски и СДСМ

Од:

Македонија стана дувло на криминалци и заложник на мафијашите и подземјето контролирани од Оливер Спасовски и СДСМ. Последната жртва на ордите на власта и цел на нападот е пратеник од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“. Овој гнасен и кукавички чин претставува директен напад и обид за заплашување како на пратениците, така и на граѓаните рече на прес конференција пратеничката на СДСМ, Дафина Стојановска.

dobivaj vesti na viber

– Ова не е првпат власта да удри врз народните избраници. Пред околу година и половина, на истиот пратеник му беше опожарена викендицата за што виновниците никогаш не се пронајдоа, туку напротив мафијата повторно и во тој случај доби заштита од Оливер Спасовски и СДСМ. Да биде трагедијата уште поголема, овој случај експресно, за само 6 недели беше затворен и заведен како „несреќен случај“ иако во куќата подолг период немало електрично напојување рече Стојановска.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ бара веднаш отворање на истрага и брза реакција за пронаоѓање на виновниците бидејќи токму МВР, Спасовски и СДСМ многу добро ги знаат извршителите на овој кукавички чин. Стојановска најави дека ќе бидат известени сите релевантни меѓународни институции и амбасади со цел осуда и разрешница на ваквите грозоморни и гнасни методи на заплашување од страна на власта.

– Од оваа говорница, целата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ и сите пратеници кои стојат зад мене, сакаме да им порачаме на власта и криминалците кои ја водат државата дека ова нема да не поколеба и исплаши, туку напротив ќе не поттикне уште повеќе и посилно да се бориме против кукавиците и мафијашите кои ги држат во заложништво граѓаните, институциите и државата рече Стојановска.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва не видовме план од Ковачевски, туку прес конференција која е реакција на понудата на Мицкоски

Мицкоски: План за справување со енергетската криза, двојно поевтина струја, за спречување на инфлацијата и зачувување на работни места

Ана Ололовска

Трипуновски: Лошото справување со африканската свинска чума е само дел од проблемите во земјоделието

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Лицемерие на СДС, не дозволува поставување на фотоволтаици на ЈП во Прилеп и затоа е директно одговорна за новите цени на услугите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки до Ковачевски: Ајде дезертеру, кажи дали си неспособен или лажомен, дали да избегнеш војска го злоупотреби чичко ти Александар Ковачевски

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Според кој НАТО стандард огранокот на СДС Арачиново регрутира професионални војници

Ана Ололовска