Стефковски: Во Гази Баба не се води постапка за издавање на одобрение за градење високатници

Од:

Градоначалникот на општина Гази Баби реагираше на прес-конференцијата на партијата Левица која го обвини дека во општината се води постапка за издавање на одобрение за градење на градба, односно дека ќе се гради „бетонско чудовиште“.

„Ја информирам јавноста дека ваквите тврдења се лажни и дека во рамки на општината не се води постапка за издавање на одобрение за градење на градба какво што се споменува во наведената прес конференција.

Хуманата урбанизација, инфраструктурниот развој и напредокот на општина Гази Баба ќе продолжат и во иднина. Нема да дозволам ниту Левица, ниту било кој да го запре развојот на Гази Баба.

Денес општината носи детални урбанистички планови во јавни и транспарентни постапки низ дијалог со граѓаните и тоа ќе биде така и во иднина, бидејќи народот ја дава навигацијата на нашето идно постапување.

Граѓаните да бидат спокојни. Со заминувањето на СДСМ од општина Гази Баба, заврши носењето на ДУПовите зад затворени врати и во интерес на градежната мафија“, реагираат од кабинетот на Стефковски.

Би можело да ве интересира

Левица го одржа Вториот редовен Пленум, Апасиев e старо-нов претседател на партијата

Левица: Касами повика на рушење на уставниот поредок – ОЈО итно да постапи

Катерина Ѓуровски

Левица: Квислиншката власт ја премолчува бугаризацијата на Македонците во Албанија

Левица: Четвртина од Буџетот за 2024 година планиран со нови задолжувања

Горан Наумовски

Левица: Со карти на Голема Албанија во основно училиште во Струга се навредуваат Македонците

Левица: Државниот завод за ревизија ги потврди сомнежите за криминал на кој алудиравме