Средба ЗНМ и Лекарска комора: Да се унапреди комуникацијата меѓу новинарите и лекарите

Од:

Здружението на новинарите на Македонија и Лекарската комора на Република Северна Македонија вчера во просториите на ЗНМ одржаа работна средба на барање на Комората. На оваа средба двете страни во иднина се заложија да потпишат меморандум за соработка врз основа на кој ќе се дефинираат конкретени активности за подобрување на соработката помеѓу двете фели.

dobivaj vesti na viber

Младен Чадиковски, претседател на ЗНМ и Драган Секуловски, извршен директор на ЗНМ се сретнаа со Проф. д-р Калина Гривчева – Старделова, претседател на Лекарска комора и Д-р Илбер Бесими, заменик претседател на комората, а целта на состанокот беше да се разменат идеи во однос на унапредување на комуникацијата помеѓу новинарите и лекарите, соопшти ЗНМ.

Констатирано беше дека и новинарите и лекарите беа еднакво изложени пред јавноста, посебно во периодот на пандемијата на КОВИД-19, што ја засили потребата од поголема соработка помеѓу двете страни.

Во иднина, додава ЗНМ, ќе има иницијатива за средба во поширок состав помеѓу новинарите и уредниците кои што известуваат за здравствениот сектор и претставници на Лекарската комора. На состанокот беа истакнати и критичните точки од двете страни, а тоа се навремена информација и достапност на изворот за новинарите и вистинита и квалититена објава за лекарите.

Би можело да ве интересира

АВМУ: Најостра осуда за недоличниот однос на директорот на топланата Скопје-Север кон новинарката Додевска

Ана Ололовска

ЗНМ бара оставка од директорот на топланата Скопје, Север: Рамадани со груби навреди кон новинарката Додевска

Ана Ололовска

Програмскиот совет при МРТ и ЗНМ: На нетранспарентен начин се крати буџетот на МРТ

Ана Ололовска

Претставка до Судски совет за повреда на правото на колегата Кристијан Ландов да известува од судско рочиште

Горан Наумовски

Предложен куќен притвор напаѓачот на новинарска екипа

Катерина Павлова-Николовска

АВМУ: Осуда за нападот на новинарската екипа на ТВ 24 Вести

Ана Ололовска