Спречен шверц на брендирани часовници: Возачот рекол дека се лекови за болно дете

Од:

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници по извршена контрола на автомобил со македонски регистарски таблички на граничен премин Ново Село. Часовниците се откриени во картонска кутија за која лицето кое управувало со автомобилот изјавило дека е пратка со лекови која ја испратил негов пријател за болно дете.

По откривање на непријавените часовници лицето, инаку македонски државјанин, изјавило дека истите се купени од Швајцарија. Одземените часовници ќе бидат предадени во Агенцијата за управување со одземен имот, а против лицето е поднесена соодветна пријава за прекршување на царинската регулатива.

Царинската управа и натаму во рамки на своите надлежности спроведува активности за поддршка на легалната економија и сузбивање на сивата економија.

Би можело да ве интересира

Царина: Забрзан транспортот на стока на ГП Богородица, поставена нова дигитална вага

Орце Костов

Османи: Брачен пар од Македонија заглавен во Газа, единствениот излез е границата со Египет која засега е затворена

Орце Костов

Мајката на аутистичното момче за „А1он“: „Едвај стои на нозе, предозиран е од лекови“

Орце Костов

Педофил нападнал три годишно дете во Дебар маало, успеал да го соблече пред мајката да повика полиција

А1он

Загинатите кај Крушево се од едно семејство – мајка и дете починаа, таткото и две деца повредени

На граничните премини Богородица и Табановце се чека околу 45 минути