Спикерот Џафери на својот австриски колега Соботка му врачи благодарница за помошта на австриските пожарникари

Од:

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со Волфганг Соботка, претседател на Австрискиот национален совет, на маргините на Петтата светска конференција на претседатели на парламенти, што се одржува во Виена, во заедничка организација на Интерпарламентарната унија (ИПУ) и Австрискиот парламент.

dobivaj vesti na viber

Џафери му се заблагодарил на Соботка за одличната организација на првиот масовен меѓу-парламентарен настан од почетокот на пандемијата, кој што се одржува со физичко присуство на учесниците, со сеопфатни здравствени мерки и протоколи.

На средбата, Џафери му врачил благодарница на својот колега, претседателот Соботка, за несебичноста и пожртвуваноста на австриските пожарникари, кои беа рамо до рамо со нас за време на битката против пожарите што ја зафатија нашата земја.

Воедно, тој упатил срдечна благодарност до Република Австрија и австрискиот народ за пријателството и соработката, како и силната поддршка во нашите напори за членство во Европската Унија.

„Претседателите на двата парламенти изразија подготвеност за натамошно унапредување на меѓусебната соработка, со цел за продлабочување на пријателските односи меѓу Република Северна Македонија и Република Австрија.

Претседателот Талат Џафери оствари кратка средба и со Дејан Звиздиќ, претседател на Претставничкиот дом на Парламентот на Босна и Херцеговина. Соговорниците разменија мислења за тековните состојби во двете земји и во регионот, како и можностите за продлабочување на соработката меѓу парламентите“, информираат од собраниската прес служба.

Би можело да ве интересира

Џафери: Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме

Џафери: Матичните комисии не создале услови за предлог – законите да се најдат на собраниска седница

На австрискиот претседател Ван дер Белен екстремистите му се закануваат со бесилка

Горан Наумовски

Мигрантите се веќе над 25 проценти од австриското население

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов

Владата на Австрија подготвува укинување на карантин

Ана Ололовска