Јанева се смести во канцелариите каде ќе се истражува криминалот од „бомбите“

Од:

Тимот на специјалното јавно обвинителство се смести во канцелариите каде ќе се истражува криминалот од политичките „бомби“. Новите простории на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите се наоѓаат на ул.Митрополит Теодосиј Гологанов бр.28/2-3, Скопје. На фесбук страната на ова јавно обвинителство денеска беа објавени фотографии од просториите.

dobivaj vesti na viber

Од таму информираат дека специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, заедно со уште три обвинители од тимот и еден истражител, деновиве учествувале на семинар кој треба да го зајакне нивното знаење за финансискиот криминал.

132912588

„На семинарот се дискутираше за новата регулатива во областа на финансиските истраги, идентификацијата на сомнителните трансакции и соработката со финасиските институции, меѓуинституционалната соработка, меѓународните и регионални искуства во финансиските истраги и искуствата на Црна Гора во финансиските истраги“, соопштуваат од таму.

Семинарот „Финансиски истраги и меѓународна соработка“ се одржал на 23 и 24 ноември 2015 година под покровителство на Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Подгорица. На него учествувале јавните обвинители Љубомир Лапе, Марија Горгева и Бурим Рустеми и истражителот Атанас Гинев.

Би можело да ве интересира

Велешанец осомничен за загрозување на сигурноста и неизвршување судска одлука

Ана Ололовска

Поведени истраги против двајца дилери на марихуана од Скопје, кај едниот пронајдена и муниција

Ана Ололовска

Притвор за скопјаните кои го запалија автомобилот на Шилегов, во такси го правеле планот

Ана Ололовска

Син и татко од Гостивар обвинети за насилство

Ана Ололовска

Полицаец со неговиот татко ја нападнал поранешната партнерка пред судница во гостиварскиот суд

А1он

Поранешен полициски службеник осомничен за загрозување на сигурноста на министерот Спасовски

Ана Ололовска

Leave a Comment

9 + one =