Специјална придружба за Заев во Бугарија, Борисов му укажа највисока чест на македонскиот премиер

Од:

За време на посетата на премиерот Зоран Заев, на барање на бугарскиот премиер, Бојко Борисов, активирана била моторна, церемонијална придружба, што се практикува при посети на шефови на држави.

dobivaj vesti na viber

До сега, Владата на Борисов ваквата придружба ја има употребено само за посетата на германската канцеларка Ангела Меркел.

Според меѓународната пракса, тоа значи укажување на највисока чест на премиерот Заев и владината делегација којашто два дена е во официјална посета на Бугарија.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Кирил Петков: Нема да коалицираме со ГЕРБ и ДПС

Ана Ололовска

Паралелно пребројување на 100 отсто: ГЕРБ победи на парламентарните избори во Бугарија

Ана Ололовска

„Алфа Рисрч“: Седум партии во следниот бугарски парламент

Ана Ололовска

Социолози: Излезноста на гласачите во Бугарија е помала за 3 до 5 отсто во споредба со ноември 2021 година

Ана Ололовска

Според излезните анкети, ГЕРБ-СДС победува на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Ана Ололовска

Излезноста на парламентарните избори во Бугарија до 16 часот е 25,58 отсто

Ана Ололовска