Спасовски: Владата ќе направи се да го задржи Охрид на светската листа на „УНЕСКО“

Од:

Владата ќе направи се што може да го задржи Охрид и регионот на светската листата на заштитено културно и природно наследство на “УНЕСКО”, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски на редовната владина седница во Охрид, како петта од серијата седници што се одржуваат во десет региони во земјата.

Спасовски, во таа насока денеска изврши и обиколка на активностите за ревитализација и санација на Колекторскиот систем за заштита на Охридското Езеро, проект за чија реализација беа издвоени 4,2 милиони евра.

На денешната владина седница, Спасовски истакна дека ќе бидат отворени сите теми од интерес на локалната заедница, не само на Охрид туку на регионот, ќе се разговара за се она што може да биде потпомогнато преку проекти.

Целта на оваа владина седница што се одржува во Охрид е да бидеме поблиску до граѓаните, да разговараме за нивните проблеми, за очекувањата, за проектите што се реализираат во рамки на локалната самоуправа и сите заеднички да придонесеме за подеднаков развој во различните региони во државата, истакна Спасовски пред почетокот на седницата.

Тој појасни дека од градоначалниците на Охрид, Струга, Дебрца, Ресен и Вевчани, кои се поканети на седницата, Владата ќе се информира за она што е најпотребно за граѓаните, а е во насока на стратегијата на владината политика за создавање еднакви услови за живот на граѓаните независно дали живеат во урбани или рурални средини.

Би можело да ве интересира

Во Општата болница во Охрид шест лица со симптоми на Ковид-19

Ана Ололовска

Бесполезни се планирања и очекувања од туристичка сезона во Охрид во услови на вонредна ситуација

А1он

Постапка поради прекршување на полицискиот час во Охрид

Ана Ололовска

Казнен налог од 2.000 евра за охриѓанка за непочитување на самоизолација

Ана Ололовска

Доктор од охридска трансфузиологија заразен од коронавирус, пациентите исконтактирани да се самоизолираат

Кристијан Ландов

Охриѓанец не ги почитувал здравствените прописи за заштита од Ковид – 19

Ана Ололовска