Спасовски: Одлуката на “Европските зелени” да го одржат годишното собрание во нашата земја е признание за нашите политики за животната средина

Од:

Премиерот Спасовски денеска ја прими генералната секретарка на “Европската зелена партија” Мар Гарсија Санс, која на средбата ја придружуваше Маја Морачанин, претседателка на партијата “Демократска обнова на Македонија” (ДОМ).

Премиерот Спасовски на средбата изрази благодарност за одлуката на “Европската зелена партија” (ЕЗП), која ги обединува зелените партиите од земјите членки на ЕУ и од другите европски земји, своето годишно генерално собрание да го одржат во јуни оваа година во нашата земја.

Спасовски на средбата истакна дека на оваа одлука на “ЕЗП” гледа како на признание за Северна Македонија за нејзините политики посветени на заштитата на животната средина и на еколошките програми кои во прв план ги ставаат здравата околина и здравјето на граѓаните.

Во таа насока, премиерот Спасовски потенцираше дека Северна Македонија нема друга алтернатива за членството во Европската Унија и дека таа определба оди во насока и на прифаќање на вредностите на зелената транзиција на Европа како вредности од еднакво значење и за нашата земја.

.

Би можело да ве интересира

ДОМ: 5 јуни – Меѓународен ден на животната средина

Ана Ололовска

ДОМ: Дали со новиот ДУП во Карпош се почитува Законот за урбано зеленило?

Ана Ололовска

ДОМ: Владата да им ги одземе ингеренциите на Охрид и Струга

Ана Ололовска

ДОМ: Трајно да се реши случајот со рудникот Иловица

А1он

ДОМ спроведе обука за алтернативни начини на изборна кампања

Ана Ололовска

Спасовски и Курти телефонски разговараа за регионалната соработка во сите области меѓу двете земји

А1он