Спасовски: Ја напуштив свеченоста на Мечкин Камен за да бидам со граѓаните

Од:

За граѓаните најважно е да почувствуваат дека државата е тука за нив и дека не се оставени сами на себе, дека има кој да се грижи и да даде одговор во вакви едни вонредни ситуации, наведе на неговиот фејсбук-профил министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, осврнувајќи се на вчерашните пожари во земјава.

Тој потсети дека во текот на вчерашниот ден, на Илинден, во земјава избувнаа 13 пожари.

– Во текот на вчерашниот ден на Илинден имавме 13 активни пожари, што беше причина да ја напуштам свеченоста на Мечкин Камен во Крушево за да бидам заедно со граѓаните, локалната самоуправа, таму кадешто имаше потреба, бидејќи 13 активни пожари со тенденција за зафаќање на огромни површини, загрозени живеалишта на луѓе, човечки животи итн, сето тоа требаше да биде одговор на државниот апарат, целиот систем да профункционира на соодветен начин и да можеме да ги локализираме овие пожари, наведе Спасовски.

Би можело да ве интересира

Најмногу агитирање и поткуп било пријавувано за време на изборите, фатено и заразено лице со корона како гласа

А1он

Средба на Спасовски со регионалниот директор за Југоисточна Европа на Глобална иницијатива против транснационален организиран криминал

А1он

Министерот Спасовски од директорката на Царина побарал повеќе царински службеници на граничните премини

А1он

Шеќеринска: Дополнителна соработка со Словенија за успешно справување со пожарите во иднина

А1он

Владата ја укина забраната за движење во шуми и шумски предели

А1он

Активни пожарите кај Раовиќ и Ракле, локализиран пожарот над Патишка река

А1он