Совет за етика: Изјавата на Заев е недолична и несоодветна за носител на јавна функција

Од:

Вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи суетен новинар да ја симне Владата од власт, СЕММ ја оценува како недолична и несоодветна од носител на јавна функција. Улогата на власта во демократијата во ниеден случај не смее да значи нивно мешање во работата на новинарите, а ваквите изјави може да се сметаат за отворен притисок и обид за јавна дискредитација на професијата, од која се очекува да даде одговор на прашања од интерес на јавноста.

Во согласност со член 10 од Европската конвенција за човекови права, работата на новинарите мора да биде ослободена од какви било закани и притисоци, а државата е одговорна за преземање на сите активни мерки со цел да се создаде и одржува поволна клима за слобода на изразување.

Во исто време, ја осудуваме и непримерната изјава на премиерот со која директно се стигматизира ЛГБТИ заедницата во државата, во услови кога оваа заедница долго време се залага за ослободување на јавниот дискурс од дискриминаторен и потценувачки однос.

Би можело да ве интересира

Премиерот Заев на средби со Трудо, Санчез и Меркел, поддршката од сојузниците Германија, Шпанија и Канада продолжува

Ана Ололовска

Заев: Северна Македонија 30-та членка на НАТО, за просперитет и сигурна иднина

Ана Ололовска

Средба Заев-Џонсон: Обединетото Кралство со целосна поддршка за Северна Македонија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Почна официјалниот дел од Самитот на НАТО во Лондон

Ана Ололовска

Премиерот Заев на прием во Даунинг Стрит 10

Ана Ололовска

Заев со лидерите на земјите од НАТО на прием кај кралицата Елизабета

Татјана Ташкова