Советот на јавни обвинители ќе избира свој заменик претседател

Од:

Советот на јавни обвинители на Република Северна Македонија на денешната втора седница се очекува да донесе одлука за избор на свој заменик претседател, информираат од Советот.

На дневниот ред на седницата на Советот на јавни обвинители се и неколку други точки, меѓу кои и точката за донесување на одлука за објавување на оглас за избор на јавни обвинители во ВЈО Скопје.

Воедно, во следните недели Советот треба да донесе одлука за избор на петте нови јавни обвинители кој ќе бидат дел од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје.

Би можело да ве интересира

Многу скоро ќе го имаме моделот за прочистување на судството, најави министерот Маричиќ

Жарко Настоски

Владата не се откажува од ветингот во правосудството, тврди владиниот портпарол

Ана Ололовска

Процесните закони пречка за онлајн судења

Ана Ололовска

Објавена пресудата за обвинетите во предметот „Специјална каса“

Ана Ололовска

Мерките за заштита од Ковид-19 не смеат да го попречуваат правото на правично судење, апелираат од коалицијата „Сите за правично судење“

Ана Ололовска

Анализа: Скратената постапка во практиката не ги даде очекуваните резултати

Ана Ололовска