Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти расправата за буџетот: Нема да бидеме декор за криминалите на Шилегов

Од:

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде декор за криминалите на Шилегов, ја напушти расправата за буџетот Од 70 поднесени амандмани на Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија за предлог буџетот за 2020 година, Градот Скопје нема прифатено ниту еден. Што говори дека овој буџет е едностран, неразвоен и служи единствено за исполнување на лукративните цели на Петре Шилегов и СДСМ, велат од Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје преку соопштение.

„Шилегов носи буџет со кој Градот Скопје не оди напред туку тоне во долгови, неразвојност и криминал. Токму затоа, поради демонстрација на насилие и едноумие од Шилегов, советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Обнова на Македонија ја напушта амандманската расправа за предлог буџетот за 2020 година.“, се наведува во соопштението.

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Обнова на Македонија во Градот Скопје нема да служи како декор за исполнување на
лукративните цели на Петре Шилегов, велат од таму.

„На Петре Шилегов му треба Совет кој ќе ги аминува неговите сулуди и нереални идеи и на неговиот СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува и нема да допринесува за носење на мегаломански, популистички и неразвоен буџет за Град Скопје.“, порача Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје.

Би можело да ве интересира

Град Скопје нема да презема никакви дополнителни мерки и присилна наплата кон даночните обврзници

А1он

Град Скопје ги укина наградите откако син на пратеничка требаше да добие 100 евра за најдобра фотографија

Кристијан Ландов

Дезинфекција на Клиничкиот центар во Скопје

А1он

Град Скопје: Со пајак за една недела се подигнати 209 возила за различни прекршоци

Ландов

Автобусите на ЈСП од утре со редуциран возен ред поради коронавирусот

А1он

Започнува проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“, над 1100 ученици ќе имаат курсеви на немајчин јазик