Состојбата со мигрантите на границата кај Гевгелија под контрола

Од:

Состојбата на границата со Грција е под контрола. Од македонска страна, како што информираат од полицијата се пропуштаат одреден број мигранти кои чекаат на границата согласно капацитетите на државата. Предност имаат поранливите категории. На дивиот граничен премин од грчката страна се уште има поголема група мигранти.

Претставници на УНХЦ информираат дека синоќа поради обилните врнежи македонската полиција на дивиот премин на македонско грчката граница пропуштила поголема група мигранти додека вчера во текот на денот пропуштани се ранливи групи на мигранти, односно повредени и мигранти со мали деца.

Воз со околу 300 мигранти утринава во 5 и 15 часот заминал од Гевгелија за Табановце, информираат од Железничката станица во Гевгелија.
Оттаму посочуваат дека за денеска се најавени повеќе вонредни возови за транспорт на мигранти, а патниците од меѓународниот воз од кој сообраќа од Белград до Солун утрово со автобус се упатија кон Грција.

Во текот на вчерашниот ден пет композииции со мигранти ја напуштија железничката станица во Гевгелија од нив три на редовна линија, а два вонредни и се упатија кон Табановце.

Како што инофмрираат од Железничката станица во Гевгелија композициите се со капацитет од 200 до 700 лица.

Следниот воз за табановце треба да дојде околу 10 часот.

На железничката станица во гевгелија има околу 200 до 300 мигранти. Мигрантите кои доаѓаат најчесто се од Сирија, Авганистан, Ирак, пакистан, Сомалија, Палестина, Конго, Бангладеж, Нигерија, Камерун, Еритреја, Етиопија. До вчера на вкупно 41.595 странски државјани им е издадена потврда за искажана намера за поднесување барање за признавање на право на азил.

Би можело да ве интересира

Од грчките острови во континентална Грција ќе бидат префрлени над 800 бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Франција демонтира голем камп за мигранти во Кале

Ана Ололовска

Членови на невладини организации во Грција им помагале на мигранти да стигнат до Лезбос

Жарко Настоски

Ранет возач на „Порше“ што превезувал мигранти и се обидел да прегази полицајци

Жарко Настоски

Во Царинска испостава „Табановце“, во товарно возило пронајдени осум лица мигранти

Ана Ололовска

Бабиш: Мигрантите треба да се запрат и да се вратат во матичните земји

Ана Ололовска

Leave a Comment

six + 17 =