Состојбата на Пендиков се подобрува, повеќе не е на интензивна нега

Од:

Општата состојба на охриѓанецот Христијан Пендиков се подобрува и тој од интензивна нега е преместен на одделението за орална хирургија.

„Пендиков е изваден од интензивна нега и сместен на одделението за орална хирургија“, соопштија од Воената болница во Софија, пренесе БГНЕС.

Секретарот на бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис Трети“ и македонски државјанин Христијан Пендиков минатата недела беше претепан од три лица по кратка расправија пред угостителски објект.
Од ударите Пендиков се здоби со повреди на пршлените, ребрата и вилицата. Тој има и тешки повреди на главата.

Повредениот македонски државјанин кој пред еден месец аплицирал за бугарско државјанство, во петокот со авионот на бугарската влада „Фалкон“ беше пренесен на лекување во Воено-медицинската академија во Софија.

Бугарија остро го осуди нападот врз Христијан и го повика својот амбасадор во Скопје на консултации. Амбасадорот Ангел Ангелов нема да се врати во Република Македонија додека таму не дојде до промена, а македонскиот претседател Стево Пендаровски побара да не им се дозволи влез во Македонија на сите политичари кои деновиве ги навредуваат чувствата на македонскиот народ поради случајот со Пендиков.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Еден човек загина во масовна тепачка со секири и мотики на пазар во Бугарија

Горан Наумовски

Бугарија пред банкрот, доцни влезот во еврозоната

Горан Наумовски

(ВИДЕО) 92-годишен Бугарин возел пијан, без дозвола и со нерегистриран автомобил: Не знам за што ме сопреа!

Орце Костов

Бугарија за половина час ја погодија три земјотреси

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Андреева-Малкова од БНР: Чекаме Бугарите да бидат впишани како рамноправен народ во Уставот на Македонија

Орце Костов

(ВИДЕО) Адвокатот Цобоски: Татко му на Илија Спасески спасуваше Бугари во несреќата во Охрид, ова е политичка работа

Орце Костов