СОНК не се согласува со предлогот за намалување на платите во администрација

Од:

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) не се согласува со предлогот на СДСМ за намалување на платите на вработените во јавната администрација и бара од Владата доколку добие таков предлог, тој да биде одбиен.

Според Синдикатот, ваквиот предлог е радикален и директно ќе влијае врз работниците кои се најмалку платени. Затоа бара итно да се воспостави социјалниот дијалог и да се слушнат мислењата и на синдикатите и на економските експерти.

– Сметаме дека предложените мерки директно ќе удрат врз работниците што реално се и најмалку платени во државата. Особено реакциите се жестоки од страна на просветните работници, кои, во интерес на учениците, индиректно и на државата, вложуваат надчовечки напори преку алтернативни форми и методи, во домашни услови, да ја реализираат планираната програма, се наведува во соопштението од СОНК.

Ваква мерка, како што посочуваат од СОНК, нема во ниту една од соседните држави, кои, исто така, се соочуваат со економска криза предизвикана од коронавирусот.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Новата Влада ќе има помалку министри и за 20% намалена администрација

А1он

СОНК: Најновата Уредба е јасна, очекуваме изборната комисија при УКИМ да ги стопира и одложи сите активности

Ана Ололовска

Бектеши: Кратењето на платите во јавната администрација воопшто не е отворено како тема

Ана Ололовска

КСС: Да престанат заканите кон јавната администрација

Ана Ололовска

За Синдикатот на УПОЗ се неприфатливи изјавите на министерката Ангеловска за кратење на платите во администрацијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Битиќи: Во најбрз можен рок услуги од администрацијата за граѓаните и бизнисот и покрај мерките за пандемијата

Ана Ололовска