Сојузот за иднината бара итна седница на ДИК

Од:

Коалицијата „Сојуз за иднината“ бара Државната изборна комисија да одржи вонредна седница за да утврди на кој начин, под кои услови и во која постапка лицата за кои опозицискиот блок се сомнева дека се неосновано внесени во Избирачкиот список добиле лични документи од надлежните органи и адресни податоци врз основа на кои се запишани во списокот.

Бараат да се провери основот за упис на 13.869 ново запишани лица во Избирачкиот список, а кои, како што тврдат, не се стекнале со вакво право врз основа на стекнато полнолетство од 2011 до денес.

Од коалицијата наведуваат дека утврдиле оти поголем број од тие лица се запишани на една иста адреса, што, „отворало сомневања за веродостојноста на добиените податоци за нивното живеалиште врз основа на кои тие се запишани во Избирачкиот список“.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он

Leave a Comment

16 − 10 =