Софијанова демантира: Дописот и потписот се фалсификат

Од:

Претседателката на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Центар, Аспазија Софијанова, тврди за Плусинфо дека дописот што беше презентиран на денешната прес-конференција на потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски и претседателот на ОО на СДСМ Центар, Саша Богдановиќ, во кој се повикува членството на ВМРО-ДПМНЕ да не излегува на референдумот, а активистите да ги уништуваат пропагандните материјали, е фалсификат.

– Тој допис е тотален фалсификат. Ниту сум потпишала таков допис, ниту пак сум имала некакви напатствија за такво нешто. За фалсификувањето на мојот потпис, фалсификаторот ќе добие тужба. Веќе контактирав со мојот адвокат и наскоро ќе се договориме кој ќе биде тужен. За тоа дека дописот е фалсификат веќе го информирав и градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски – изјави за Плусинфо Аспазија Софијанова.

Таа тврди и дека во периодот означен на дописот таа била на чествување на Велигден во Ерусалим.

Денеска Манчевски и Богдановиќ на прес конференција презентираа допис од 16 април годинава, потпишан од Софијанова во кој на членови на ОК на ВМРО ДПМНЕ и активисти им се наложува да ги посетат сите домаќинства во општината за да ги информираат за партискиот став да не се излегува на гласање на референдумот за ГТЦ во недела.

Во дописот стои дека на помош за ова ќе дојдат и членови од општинските комитети од Куманово, Велес, Прилеп, Гази Баба и Бутел, како и УМС Ѓорче Петров, УМС Карпош, УМС Аеродром, УМС Бутел, УМС Кисела Вода, УМС Чаир и УМС Сопиште кои ќе бидат задолжени за вечерните активности, за отстранување на пропагандниот материјал за референдумот.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Комисијата за заразни болести потфрли, цело лето не направи план затоа сега имаме 2000 заболени во една недела

Ана Ололовска

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Митева: Образованието доживува крах, наставници и ученици заболуваат од Ковид, многу деца немаат компјутери

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Секој ден е нов пик, вчерашната бројка од 641 заболени е вина на Комисијата, која треба да се замени со нова Специјална комисијата од експерти

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ предлага формирање специјална државна комисија за борба против Ковид-19

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Како фризерницата која била петта на ранг листата го добила проектот од Националната агенција

Ана Ололовска

1 comment

Latest news One Small Town’s Referendum on Gold Mining Is a Big Victory for Citizen Participation in Macedonia · Global Voices | DEMO 4 28/06/2017 - 13:12 at 13:12

[…] of issuing an order to its supporters not to participate. A ruling party official formally denied these claims then. However, political parties in Macedonia have access to voting records and can see who […]

Reply

Leave a Comment

five × four =