Собранието ја констатираше оставката на Бесими од ДУИ

Од:

Собранието ја констатираше оставката на пратеникот Фљорим Бесими од ДУИ. Тој на денешната седница одлучи да не даде образложување за оставката.

Пратениците Зијадин Села и Африм Гаши го известиле спикерот Талат Џафери дека се спречени да присуствуваат на денешната седница која брзо беше прекината.

Џафери се уште не го прецизираше терминот за почеток на следна пленарна седница.

Од Државната комисија за спречување на корупцијата претходно предупредија дека пратеникот Бесими нема да може да гласа за изборот на новата влада, бидејќи неговиот брат, Фатмир Бесими, е кандидат за министер за финансии.

Би можело да ве интересира

Седници на четири собраниски комисии

Ана Ололовска

Можноста за онлајн изјаснување на пратениците на пленарна седницата

Ана Ололовска

Со фокус на здравјето предлог – буџетот влезе во Собранието, за власта реален, за опозицијата огромен и неразвоен

Ана Ололовска

Парламентарните партии не отстапуваат од ставовите за онлајн работење на пратениците со Ковид-19

Ана Ололовска

Џафери: Идејата не е Собранието целосно да работи онлајн, туку да се вклучат само пратениците со Ковид-19 или во изолација од дома

Ана Ололовска

Се продлабочуваат несогласувањата меѓу пратениците од власта и опозицијата за онлајн гласање

Ана Ололовска