Со пари од кредитот од Светска банка, Владата ќе им исплаќа бонуси на лекарите

Од:

На својата денешна седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од реструктуирање на Проектот за итно справување со КОВИД-19 во Република Северна Македонија, односно на заемот од Светска Банка во висина од 90 милиони евра, и за оваа своја намера да ја извести банката.

Со реструктуирањето на планот за користење на овој заем ќе се обезбедат средства за финансиска награда за здравствените работници за зголемен обем на работа во борбата со КОВИД-19 во висина од 7,7 милиони евра за исплата на планираниот бонус за период од девет месеци, односно од април заклучно со декември 2020 година, информираат од „Илинденска“.

Дел од средствата ќе бидат пренаменети за набавка на опрема за регионалните здравствени центри, како и за финансирање на набавка на вакцини, додаваат од Владата.

Би можело да ве интересира

Филипче: Се разгледуваат мерки кои нема да ги загрозуваат работните места на граѓаните

Дури 69 отсто од заразените со Ковид-19 не биле вакцинирани, новиот сој Б.1.1.529 позаразен од претходните

Ана Ололовска

Македонија обезбеди прибежиште за уште 14 авганистански граѓани

А1он

19 починати и 434 новозаразени од Ковид-19

А1он

31 процент од новозаболените со Ковид-19 биле вакцинирани

Катерина Павлова-Николовска

Нема нови мерки, Владата реши да бара начини за поттикнување на вакцинацијата

Катерина Павлова-Николовска