Со „ексклузивен“ наслов до поголема читаност или…?

Од:

Намерно или случајно? За рејтинг и кликови или по задача? Последната актуелна тема на Твитер, беше и топ тема на некои од порталите. Но, со наслови како овој се внесува забуна или погрешно милење кај читателите.

dobivaj vesti na viber

Порталот „Кирилица“, без да посочи дека е цитат од Твитер напиша наслов: Ексклузивно: Жерновски прегазил полицаец!

И додава: „Кирилица“ ексклузивно дознава пред Антикорупциска, „Сител“ и „Курир“ дека Андреј Жерновски има прегазено полицаец.

И натаму во текстот објаснува за што се работи и ги дава твитовите.

Но кај нас често се чита насловот.

Би можело да ве интересира

Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Десетици илјади корисници без пристап до Твитер

Ана Ололовска

Арсовски: Ако нема договор за избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира низ целата држава

СДСМ: Изборите ќе се во 2024 година, Мицкоски да се откаже од блокадите

Ле Пен веќе нема да ја води партијата, преминува во Парламентот

Во своето прво обраќање до вработените на Твитер, Маск зборуваше за намалување на персоналот

Ана Ололовска