ФОТО: Со боксови и клоци нападнати снимател и новинар на А1он

Од:

Со тупаници по глава и по телото вечерва беа нападнати снимателот и новинар на А1он од демонстрантите пред Собранието на Република Македонија.

dobivaj vesti na viber

И двајцата со возило на брза помош беа пренесени во ургентен центар.

Дел од демонстрантите ја искршија и камерата на А1он по што избегаа од местото.

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија која е организатор на протестот очигледно не успеа да ги заштити медиумските работници, А1он ќе поднесе пријава против организаторот и ќе бара надомест на штета за дивјачкото и примитивно однесување.

Би можело да ве интересира

ЕУ разгледува нацрт-заклучоци за заштитата и безбедноста на новинарите

А1он

ВИДЕО: Момче се залета да упадне во вестите во живо, но набрзо се збуни

А1он

УНЕСКО ќе им испрати шлемови и панцири на новинарите во Украина

А1он

Во Авганистан уапсени двајца странски новинари во мисијата на УНХЦР

А1он

Полскиот Парламент го усвои контроверзниот закон за медиуми

А1он

Се зголемува бројот на затворени новинари во светот

А1он