ВИДЕО: Слики со Абази и челници на ДУИ испливаа во јавност, иако тој тврдеше дека нема контакт со никој од партијата

Од:

Фотографии на кои се гледа новиот шеф на обвинителите кои гонат организиран криминал корупција Ислам Абази и челници на ДУИ, протекоа во јавност. На едната фотографија се гледа новоизбраниот шеф со Фихри Ахмети, брат на Али Ахмети, во опуштена домашна атмосфера, додека на другата тој е фотографиран со Невзат Бејта, член на ДУИ, експратеник и ексградоначалник на интегративците. Ова доаѓа откако Ислам Абази негираше поврзаност со партијата која 20 години е дел од секоја власт која раководи со Македонија.

„А1он“ го контактираше Абази, кого го прашавме каде се направени фотографиите, како и дали има честа комуникација со братот на Али Ахмети. Од него побаравме и објаснување каде е фотографиран со Невзат Бејта, како и дали често се дружи со него. Тој до моментот на објавување не одговори на прашањата, ниту пак, ја оспори автентичноста на фотографиите. Абази, го премолчи и прашањето дали дружењето со политички фигури е компромитирачко и носи сомнеж дека политички е инсталирани на функцијата.

Новиот шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во неговото прво јавно појавување посочи дека тој со неговото досегашно работење не оставил простор да има впечаток дека тој има релации со политичка партија.

„Не е точно“, рече Абази прашан дали има блиски релации со Али Ахмети.

Прашан дали можеби се сретнал со Али Ахмети, бидејќи е негов соселанец од Зајас, Абази одговори: „Можеби и сме се сретнале“. Тој негираше дека има лични контакти.

Дополнително, одговори и на прашањето од „А1он“ дали има лични контакти со некој друг политичар од ДУИ, на што одговори: „Немам, немам“.

Би можело да ве интересира

И Ковачевски збунет од изборот на Абази: На тој систем му требаат уште реформи, има огромна работа пред нив

Кристијан Ландов

Десет дена никој ја нема видено најавената оставката на Абази од Управен одбор на Академија за судии и обвинители

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Абази за сликите со функционери од ДУИ во опуштена атмосфера: Се најдовме случајно

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Само добри зборови од Советот на обвинители за Абази, од кого обвинителите немаа ниту биографија

Кристијан Ландов

Ислам Абази се повлече: Се откажувам од членувањето во Управниот одбор, за да нема сомнежи во објективноста

Кристијан Ландов

Загриженост и критики за изборот на Абази: Процесот не беше доволно транспарентен

Кристијан Ландов